Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 05 Eylül 2017 | Alt Haberler, Fotoğraflar, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Videolar

Göynük’teki Orman Yangını Kontrol Altına Alındı.

ynük İlçesi Yaralarını Yüzyıllarca saramayacak Hale Geldi.150 hektarlık ormanlık alanın yandığı tahmin edilen Göynük’teki orman yangını kontrol altına alındı.

Göynük ilçesinde 3 gün önce çıkan ve yerleşim yerlerine ilerlemesi üzerine bir mahallenin boşaltıldığı orman yangını, havadan ve karadan yapılan müdahaleyle söndürüldü. Göynük ilçesine bağlı İbrahimözü köyü Safranlar Mahallesi Doğanderesi mevkisinde 3 gün önce çıkan orman yangını söndürüldü.Bölgede, havadan ve karadan soğutma çalışmaları sürüyor.

Çalışmalarda 33 arazöz, 14 su tankı, 8 dozer, 5 helikopter, 2 ekskavatör, 3 greyder, 3 kepçe, 3 ilk müdahale aracı, 25 hizmet vasıtası ve 20 su tankeri kullanıldı, 500 köylü, 220 orman yangın işçisi, 60 teknik eleman ve 25 jandarma ekibi görev aldı.

Geniş alana yayılan orman yangınında havadan çekilen görüntüler, yangının büyüklüğünü ve etkisini gözler önüne serdi. Dumanların gökyüzünü kapladığı orman yangınına çevre illerden gelen takviye ekipler ve Göynük ilçesinden otobüslerle getirilen vatandaşlar da müdahalede bulundu. Yaklaşık 150hektarlık alanda etkili olan yangının şiddetini artırması nedeniyle tedbir amaçlı olarak 20 haneli Safranlar Mahallesi boşaltıldı.

Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu’nun Göynük İlçesi İbrahimözü Köyü Safranlar Mahallesi Doğanderesi mevkiinde sarıçam ağaçlarıyla kaplı alanda etkili olan yangınla ilgili inceleme yaptı. Basın mensuplarına açıklama yapan Vali Baruş, yangının dün itibariyle geniş bir alanı kapsamadığını belirterek, “Dün gece saatlerinde de tehlikeli olmaktan çıkarılmış gibiydi. Buradaki arazi, orman yapısı çok yanmaya müsait. Kozalaklar tutuştuğu zaman rüzgarla birlikte kontrol altında olan bölgelere sıçradı. Şu anda maalesef tahmin ettiğimiz kadarıyla 150 hektar kadar bir alan tahrip oldu. Bölgede yoğun çalışmalar devam ediyor. Yangın söndürme helikopteri akşam olması nedeniyle çalışamıyor. Şu anda yangın kontrol altında diyebiliriz. Ama rüzgar durumundan başka alanlara sıçrayabilir. Bu nedenle soğutma çalışmaları devam edecek” dedi.

YANGIN NEDENİ SİGARA İZMARİTİ

Yoldan geçen bir vatandaşın attığı sigara izmariti nedeniyle yangının meydana geldiğini tahmin ettiklerini belirten Vali Baruş, “Maalesef gördüğünüz gibi ufak bir ihmalkarlık nelere mal oluyor. Kesinlikle arazide yanıcı bir madde bırakmamamız gerekiyor. Bir ihmalkarlık katillikle sonuçlanan bir olay doğuruyor. Bu bir katilliktir. Buranın içerisinde bu kadar emek var. Yetiştirilen ağaçlar kül oluyor ve bu kadar alanda yabani hayat da yok oluyor” diye konuştu

3159 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle