Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 17 Eylül 2012 | Ekonomi, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, Videolar

Müşküle Üzümünde Hasata Başlandı…


Geyve Bağ Bozumu-Umurbey Köyü ile geyvemedya

Geyve İlçesinde yetiştirilen üzüm türlerinden ve en eski – en yaygın tercih edilen tür olan MÜŞKÜLE üzümünde hasata başlandı.

(Müşküle üzümü: Asma – bağ türleride olan, sofralık bir üzüm çeşididir. Salkım ağırlığı 400 – 600 gr arasında değişir. Kökleri derine gittiği için daha az yağış alan yerlerdede yetitiştirilebilinir. Yumuşak dokulu topraklardan hoşlanır.)

Her köyümüzde bulunan üzüm bağlarında yemelik türler arasındaki vaz geçilmezlerden olan müşküle üzümüne ilgi gittikçe azaldı. Bunun gerekçelerinden birisininde, ihracatının yapılamayışı nedeni ile üreticilerin başka türlere yönelmesi olarak açıklandı.

Umurbey köyünde yaşayan Erdem Örencik, Müşküle yetiştiricilerinden. Örencik açıklamasında özetle; ‘Müşküle üzümüne ilginin gittikçe azaldığını halbuki bu üzüm türünün bu bölgeye has olduğunu ve mutlaka korunması gerektiğini, bakımının gerektiği gibi yapıldığında mutlaka kazandırdığını.’ Söyledi ve ‘Halen 5 dönüm civarında bağım var yenilerini de yetiştirmeği düşünüyorum.Telli bağ olarak düzenlediğim müşküle bağımdaki salkımları görünce emeğimin boşa gitmediğini görüyor ve mutlu oluyorum.’ Diye ekledi.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

5588 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle