Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 02 Ağustos 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet, Yaşam

Geyve’de Hasat Zamanı

geyve bayat köyü soğan hasadı15Geyve’de mevsimlik işçiler, ramazanda çocuklarıyla güneşin altında kuru soğan hasat ederek para kazanıyor.

Bayat köyünde sabahın erken saatlerinde kalkan işçiler, her gün 12 saat boyunca topraktan soğan söküyor. Sabah 9 gibi tarlaya gidildiğini belirten işçilerin çavuşu Ali Demirci , “İşçilerin başı benim. Sabah arabayla alıyorum.9 gibi tarlaya geliyoruz.7 ‘de alıp götürüyorum. Sıcak olduğu zaman fazla iş olmuyor… Çok zor oluyor, oruç tutanlar ramazanda bazen oluyor, bazıları tutmuyor. tutanlar da çok oluyor yani. Ne yapsın millet bu şartlar altında çalışıyor yani.”dedi.

Tarla sahibi Halil Öztürk, “Yetiştirdiğimiz soğan burada hasad zamanı geldi; hasad ediyoruz. Türkiye’nin değişik illerine gönderip kazanç sağlamaya çalışıyoruz. İstanbul, Karadeniz bölgesi,Afyon’a yetiştirdiğimiz soğanları satmaya çalışıyoruz.3-5 bin ton civarında soğan ekilir bu bölgede.”dedi.

4 çocuk babası Güner Çoşkun ise sıcaklıklara ve tüm olumsuzluklara rağmen çalışmak zorunda olduğunu dile getiriyor.Çoşkun , “Sabah saat 7 arasında geliyoruz. Soğan kesip, çuvallıyoruz. İşçiliğini yapıyoruz. Çoluk çocuk kazanç içindeyiz. 3 tane çocuğum var.2 kızım bir oğlum. İkisi okula gidiyor.şükür ki ikisi de teşekkür getirdiler bu sene yüzümüzü güldürdüler.. Biz de çalışmaya burada gayret gösteiyrouz.2 lira çuvalı. Bir çuvalı kesip doldurması…Pamukova’da Geyve’de biz de bu şekilde yevmiyemizi çıkartmaya çalışıyoruz. Şu dönemde haliyle zor, razaman ayındayız bir de. Çocuklar Rabatsız oluyor..rüzgar-toz onların sıkıntısı da ayrı bir sorun.vasıtalarımız açık araba.çoluk çocuk biniyoruz. Onların sıkıntısı daha bir başka yani.”dedi. Temmuz-ağustos ayı gibi hasad yapılan soğan, önce topraktan tek tek sökülüyor. Sonra tek temizleniyor ve uç kısımları ve arka kuru yaprakları temizlenerek çuvallanıyor.

KAYNAK:TRT Sakarya Temsilciliği

3925 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle