Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Eylül 2013 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Manşet

Emekli İmamın Şiir Tutkusu…

 

geyve sarıgazi köyü emekli imamın şiir tutkusuGeyve İlçesi Sarıgazi Köyünde yaşayan Emekli İmam Burhan Özden’in şiir tutkusu, komşuları tarafından saygı ile karşılanıyor.

Emekli İmam Burhan Özden ( 73 ) kısa açıklamasında şunları söyledi: “Şiir yazmayı çok seviyorum. Umurbey Köyünde, Sarıgazi Köyünde ve Merkez Kur’an Kursunda uzun yıllar görev yaptım. Sarıgazi Köyünün gençlerine olan sevgimin ifadesi olarak onlara şiir yazdım ve hediye ettim. Şiiri AKROSTİŞ tekniği ile yazdım. Şiirimin ilk satırlarındaki harfleri yukarıdan aşağıya okuduğunuzda ‘SARIGAZİ KÖYÜ GENÇLİĞİNE’ cümlesi çıkar.”

AKROSTİŞ Nedir?  “Yunanca Kelimedir. Türkçemizde İLKLEME olarak karşılık bulmuştur. Yunan ve Latin Edebiyatında 3 dize anlamına gelmektedir. Divan Edebiyatında MUVAŞŞAH yada İSTİHRAÇ olarak karşılık bulmuştur. Bir şiirde dizelerin ilk harflerinin yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında anlamlı bir sözcük yahut isim oluşturmasıdır.”

Sarıgazi Köyü Gençleri duygularını şöyle ifade etti: “Hocamızın şiire olan tutkusunu biliyoruz. Bizlere olan sevgilerini bize özel yazdığı şiirle ifade etmesinden doğrusu çok gurur duyduk. O köyümüzün göz bebeğidir.”

 

 

 

Namık Cihan. Geyvemedya.com

1577 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle