Hoşgeldiniz  

Ferdi KARADERE | 28 Temmuz 2013 | YAZARLAR

Dünü ve Bugünü ile GEYVE

Sanal alemde bir grupta Geyvenin isminin GEKVE’den geliyor diye yazılan kısa notun ardından Aslen Geyveli ancak dışarıda ikamet eden Saü’lü öğrencimizin basılı kitap ve kaynakları araştırarak  şirin ilçemiz Geyvemizin dünü ve bugününü kaleme aldığı yazısı  bir hayli düşündürücü..

intihar672010-600x303

Geyve, Tarihi ve Kökeni

70275691Kalkınma iktisadı ve kamu ekonomisi bilmeden ve dahası piyasa ekonomisini dahi bilmeden bu nasıl olacak sayın dernek başkanı ? Tam mesaili ekonomistiniz, siyasi desteğiniz var mı ? Yoksa herkes cebinden on lira verse, yatırım yapsak… düşüncesindemisiniz ?

Geyve piyasa ekonomisini bir Geyveli olarak size özetleyim, nerede hata yaptığınızı anlayacaksınız. Geyvenin nüfusu bugün 20.000 kişiden biraz fazladır, oysa mübadele öncesi sadece bir köyün nüfusu 3.000 kişiyi geçmişti. (Kıncılar köyü, 1915 sayımı). Ne denli nüfus kaybettiğiniz, kaybettiğiniz nüfusun yerine okumuş, bilgili adam koyamayışınız Geyvenin bu günkü durumuna neden oldu. Buradan Geyvenin 1832 yılında, neredeyse 200 yıl önce Fransaya ipek gönderdiğini söylesem kim inanır ? Geyvenin meyvelerini işleyecek bugün bir fabrikası dahi yok, defalarca  yazdım, Satso’ya mail attım, tenezül edip nezaketen yanıt bile gelmedi. Geyve hep kapalı zihniyetinden kaybetti, bir türlü düşünmeyi öğretemedim insanımıza. 1920’de ”fitne yuvası” diyerek yaktığınız Aziz Sarkis kilisesine bağlı Ermeniler o günlerde olduğu gibi bugünde Geyvenin itici gücü olabilirdi, kırdınız. Kıncılar köyünün yüz yıl önceki fotoğrafına bakın ve bugün gidin, ben gittiğimde zeminde delik açılmadık yer kalmadığını gördüm. Sahi, Ermeni köyüydü, büyük hazineler vardı, kazalım, gömüyü alalım dediniz.

Asıl hazine Ermeni ve Rum kardeşlerimizdi, toprak üstünde tutacağımız yerde altına gömdük.

Siz, ne yaparsanız yapın, 200 yıl önce, deve sırtında Fransaya ipek gönderen, saraya kereste gönderen 546945_378293472202965_38352692_nGeyve’yi diriltemeyeceksiniz. Cumhuriyet tarihinden bir yanlışınız ise, tren istasyonu neden Alifuatpaşadan geçiyor ? O zamanın ileri gelenleri dilekçe toplayıp, sırf koyunları ve diğer hayvanları ezilmesin diye Geyve de tren istasyonu istemediğini, büyük bir ekonomi ve refah kaybına yol açtığını biliyormusunuz ? Günümüzün tarihine gelelim, bu gurupta bu tür ”kalkınma isteğini” yazmak, yüzsüzlüktür. Biz öğrenciler olarak gelip sizlere kişi başı 300 liraya kiraladığınız evlerin kirasını düşürün, Geyve Koop. yol parasını cüzzi bir miktara çeksin dediğimiz de gülüp geçmiştiniz. Öğrencileri bir odaya dört kişi koyup, kişi başı en az minimum 300’er lira almak nasıl bir bencilliktir ? Nasıl bir doymazlıktır ? Ben okula geldiğimde sayımız 1500’ü çok rahat geçiyordu, iki yıl sonra mezun olurken okulda sadece 700 kişi kalmıştı. Siz anlayışlı olsaydınız biz rektörlüğü harekete geçirip fakülte dahi getirirdik. Arifiyeye kaptırdınız, Hendek’e ve Sapancaya kaptırdınız. SAÜ Uygulama Oteli, Geyveye yada Taraklıya bir şube açsaydı fenamıydı ?

Bir düşünün nerede kaybettiniz…

Gurubun ismine de Gekve yazmışsınız, Gekve’nin eşek bağırsaklarında yetişen bir parazit olduğunu biliyormusunuz ? Öğretiriz… İşimiz bu. Geyvenin ismi oradan gelmiyor, bunu da yanlış öğrenmişsiniz.

Geyvenin fahri sahipleri Rum ahaliydi, onlar da bu ilçeye ”Kaviyya / Geviyye” ismini uygun görmüşlerdir. Çok daha eski ismi ”Kabaia”dır. Gekve de Rumcadır, eşek ve katırların mide bağırsağında yaşayan bir parazitin eski ismidir, Rumlar sizinle kafa yapmışlar,bir de buraya ”Gekve” yazıyorsunuz, güldürdünüz.

Ben dedemden ve hatta onun dedesinden beri Geyveliyim, Selanik göçmenlerinden (130 yıl önce) ve Türklerden (1865’ler.) daha da eskiyiz. Dededen Melekşeoruç köyü, babaanneden Kıncılar köyüne mensupmuşuz. Şimdi o köyülerin harabe ve atıl oluşu ailemin köklerine dair aydınlatıcı ipuçları sunabilir.

Bakın dernek Başkanım, anladığım kadarıyla iktisat tahsiliniz yok, kendi başınıza piyasa ekonomisi yaratmaya çalışıyorsunuz, size bir iktisat eğitimi alan öğrenci olarak yeniden söylüyoruz, bari bu sefer öğrencileri dinleyin; bilgisizce ve hesapsızca yapılan her piyasa yatırımı ölüp gitmeye mahkumdur. Böyle sosyal medyada örgütlenmek ve bundan medet ummaya kalkanlara ben farklı gözle bakıyorum, kusura bakmayın.

Biz olan her güzelliği bitirdik, bir asır öncesine ait fotoğraflara bakarken insanın duygulanmaması mümkün değil. O dönemlerin iktisadi vesikalarının kopyasıda elimdedir, yüz yıl önce Fransaya ipek gönderen, Osmanlı sarayına kereste ve hayvansal ürün gönderen, Macarlara yün satan, metropolitan bir Geyvemiz vardı. Bir asır önce toplam nüfus sayımız da 40.000 civarıydı. Bir kere başlı başına bir hazine olan Rum Katolikliğine bağlı Aziz Sarkis kilisesine gerekli değeri verememişiz. Hazine avcısı görünümünde ki aptal cüheyla takımı mahvetmiş oraları.

Köklerine ve tarihin aziz hatırasına sahip çıkmayan bir Geyveye, bu yazıyı yazarken ayırdığım vakite dahi yazık.

2010 – 2012 öğrenim yılında sadece okulda kızlı erkekli ders görüp aile parası yiyen gençler değildik. Satso’ya gönderdiğim yatırım maillerini, rektöre gönderdiğim ek kontejyan açılması konusunda ki mailleri, belediye başkanıyla hemen hemen her görüşmemizde ilettiğim ve uygulaması için artık zorladığım konuları bilseniz, bilmek isterseniz ispatı da mevcut…

Benim babamın memleketi ve hala abimin yaşadığı yer olmasına rağmen, Geyvenin halkına kalbim kırılmış hal de.

Sevgilerimle…

2534 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz

kiraz

Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Dünü ve Bugünü ile GEYVE için 7 Yorum

 1. Ufuk Öztekin diyor ki:

  YASİN UFUK ÖZTEKİN diyor ki:
  28 Temmuz 2013, 12:12
  Öncelikle bunu yayınlayan geyvemedya ekibine teşekkür ederim.
  Etik haber düşünce özgürlüğü bu olsa gerek…
  Arkadaşım sanada araştırmalarından ötürü çok teşekkür ederiz..
  Ama yorumlarına katılmıyorum!
  Sen diyorsun ki Rum Katolikliğine bağlı Aziz Sarkis kilisesine gerekli değeri verememişsiniz:
  Öncelikle bende senin gibi durumu genel olarak değerlendireceğim.
  Aziz sarkis klisesi senin dedeninmi veya atanınmı?
  Gelelim bizim ülke dışındaki tarihi değerlerimize…
  Devlet Planlama Teşkilatı, Sayın Cumhurbaşkanımızın yönergesi uyarınca sınırlarımız dışında kalmış Osmanlı İmparatorluğu topraklarındaki Türk mimari eserlerinin tarafımızdan korunmasını amaçlayan Yurtdışındaki Tarihi Türk Eserlerinin Envanteri Projesi ile Yurtdışında Bulunan Eski Türk Eserlerinin Bakım, Onarım ve Restorasyonu Projesi oluşturmuştur.Buradan ne çıkarıyor;Biz Türkiye olarak Türk mimarisine hangi toprakta olursa olsun sahip çıkıyoruz.Şimdi ise durumu mikro olarak geyve’den değerlendirelim biliyorsun Geyve ‘de Elvanbey zaviyesi vardı.Uzun zamandır kütüphane olarak kullanılıyordu.Şimdi ise Müze olması için gerekli tüm hazırlıklar, Geyve Belediye Başkanlığı tarafından tamamlandı.Yakın zamanda güzel geyvemiz müzesinede kavuşacak.Buradan da senin dediğin gibi utanç verici bir tablo değil başkanımızın önderliğinde gurur verici bir tablo ortaya çıkıyor.Meslek yüksek okulumuza gelince moda tasarım gibi yeni bölümlerde bu sene itibari ile faaliyete geçicek..
  Son Olarak Geyve’den adam olmaz tabirine bir cevap vermek istiyorum.
  Geyve’yi bundan önce enkaz altında kalmış bir ilçe olarak görecek olursak Şimdi ise ayağa kalkmış en başta doğalgazına kavuşmuş dereboyu ıslah çalışmalarıyla derenin kokusundan kurtulmuş güzelliğe kavuşmuş taaki alifuatpaşa nehir boyuna doğru uzanan bir çalışmayla güzelliğe kavuştu.Ve meydan projesi ile de dahada güzel bir geyve olacağına inanıyorum.
  Bende açık ve net cümle ile yazımı kapatayım.
  Artık yeniliğe açık bir GEYVE ile el ele…
  Saygılarımla

 2. Namık CİHAN diyor ki:

  Namık CİHAN diyor ki:
  28 Temmuz 2013, 13:17
  KABİA’ dan GEYVE ‘ye…
  13. yy önemli Bizans tarihçisi Georgius Pachymeres ; İ.S.419 da Sangarius (Sakarya) kıyısında KABİA (Geyve)dan söz eder.
  Üzerinde yaşadığımız topraklar M.Ö. 378 yılında BİTHYNİA egemenliğine girmiştir. Romalılar yöreye, Yunanca ıslak uzun koridor anlamında ODOSUE derlerdi.
  Yöremizden 1334 – 1933 tarihleri arasında geçen seyyahlar (İbn-i Battuda dan günümüze…) yöre adını; KAVİYE – GUYEME – GENE – YEYVA – GEİVE – GAİWA – GHAİVEH – GUEİWE – GHEBA – GEİVA – GUEVE – GEYVE olarak kullanmışlardır.
  1893 yılında Geyveyi ziyaret eden Fransız konsolosu Vital Cuinet yazısına şu notu düşmüştür: “Geyve, antik TOTOEUM olduğu sanılan kent üzerinde kurulmuştur.”
  Geyve, “Geyve Kazası” olarak ilk defa 16.yy ilk yarısında kullanıldı. 1530 tarihli ve 438 sayılı TAHRİR defterinde geçiyor.(Kocaeli Kültür Md. Dokümantasyon Merkezi Arşivi).
  Geyve Ortaköy’de (GEUPEANOS) yaşayan RUM – ERMENİ vatandaşlar ticaret – sanayi işletmelerine sahiptiler. 19.yy başlarına gelindiğinde ortaya çıkan HINÇAK – TAŞNAK ermeni çeteleri eşkiyalığa başlayınca özellikle;demiryolu inşaat deposunu basmaları, vatandaşlardan haraç almaları v.s. görevli askeri müfrezeler ki en önemlilerinden birisi GÖKBAYRAK Müfrezesi, bu eşkiyalıklara son vermiştir.
  Geyve IV.Murat dönemine kadar bölgenin eğitim-öğretim merkezi olmasını sürdürmüştür. IV.Murat döneminde yaşanılan büyük SEL felaketiyle büyük zarar Geyve bir daha eski görkemli haline dönememiştir.
  Ulusal Kurtuluş Savaşı Döneminde üstlendiği önemli görevlere ev sahipliği yapan ilçe, onurlu tarihi geçmişine yeni bir sayfa eklemiştir.
  İlçemizin geleceğini şekillendirecek, daha iyi daha gelişmiş bir Geyve için göreve gelenlerin iyi niyetinden kuşku duymuyoruz. İyi niyetli olmak veya siyasi güce sahip olmak yetmez. Gerekli projeler ile donanmış ve hazırlanmış olmak gerekir. Geldiğimiz nokta ortada.
  Geçmişe hak etmediği sözleri söylemek (hak etmiş bile olsalar) pek doğru olmasa gerek. O dönem, o günkü koşullarla değerlendirilmeli.
  İlçeden tren yolunun geçmesini önleyenler 1890 lı yıllarda yaşadı. Geyve İstasyonundan GEYVE adını silenler 2000li yıllarda yaşadı. Geçmişe hakaret ederek gelecek kurulamaz deye düşünüyorum.
  Elbette İlçemizin eğitim merkezi olması çok şık olur.
  Fakat; ilçemize gelen öğrencilerin kültürel katkısı ne oldu? kurulan okulların katkısı ne oldu? sosyo-kültürel anlamda neverdiler? sayabilirmisiniz? Hangi kültürel etkinliğe imza attılar? Varoş kültüründen gelerek arkadaşlık adına edep dışı davranışlar sergileyen öğrencilerin suçu yokmu?
  “Geyveden Adam Olmaz.” deyen sizler ve aileniz nerede yaşadınız? kültürünüze ne kattınız? zoru seçiniz iyi olunuz. Değişmezseniz, geçmişte beğenmediklerinizden bir farkınız kalmaz.
  Saygılarımla efendim
  Namık Cihan.

  • çetin diyor ki:

   çetin54 diyor ki:
   28 Temmuz 2013, 16:20
   bu bir öğrenci namık cihan olmasın bu yazı fitne ve riya içeren cümleri içeriyor. tabiki bu cumleleri cımbızlarsak güzel yazı katılıyorum.
   ama bu yazı bir öğrenciye ait değil idda ediyorum

 3. Yüksel KARACA diyor ki:

  Yüksel KARACA diyor ki:
  28 Temmuz 2013, 19:52
  Eleştiriler, gelişme ve ilerlemeleri tetikleyici olarak önem taşımaktadır.
  Görüşlerini paylaştığı için kardeşimize ve kamuoyuna aktardığı için Geyve Medya ailesine şahsım adına teşekkür ederim.
  Ancak, yazı genel itibariyle bakıldığında “Siz Geyveliler!” hükmünde bir hitap içermektedir. İçinde objektif bir bakışla günümüz ve geçmişi sorgulayan bir Geyveliden çok, geçmişte yapılmış faaliyetleri yargılayan içinde Geyve sevgisi kalmamış bir bireyi yansıtmaktadır.
  Geçmişteki tarımsal üretimi örnek göstererek şu an Geyve’nin hiçbir şey üretmediği izlenimi verilmiş. Fakat; günümüzde Geyve’den yurtiçi piyasanın ihtiyacını karşılamaya yönelik ve yurtdışına ihraç edilmek üzere üretilen birçok sebze meyve mevcuttur.
  SATSO’ya ve Rektörlüğe yazılan mektuplar ise konuyu ele almak açısından gerçekten takdire değerdir.
  Yalnız, iktisat okuyan kardeşim, arz-talep dengesi merkezli bir yaklaşımla tüm kaynak incelemeleri (hammadde, işgücü, arazi, lojistik, teşvikler, öncelikler vs.), sürecin işleyişi ve stratejik olarak kalkınma aşamaları belirtilerek, proje olarak sunulsaydı daha etkili olurdu diye düşünüyorum. Bu tarz konular maille çözülebilecek kadar basit olmamakla birlikte, çözüme gidilebilmesi için farklı kanallarla birlikte emek verilmelidir.
  ” Geyvenin fahri sahipleri Rum ahaliydi, onlar da bu ilçeye ”Kaviyya / Geviyye” ismini uygun görmüşlerdir. Çok daha eski ismi ”Kabaia”dır. Gekve de Rumcadır, eşek ve katırların mide bağırsağında yaşayan bir parazitin eski ismidir, Rumlar sizinle kafa yapmışlar,bir de buraya ”Gekve” yazıyorsunuz, güldürdünüz. Ben dedemden ve hatta onun dedesinden beri Geyveliyim, Selanik göçmenlerinden (130 yıl önce) ve Türklerden (1865′ler.) daha da eskiyiz. ” kelimeleri şu an Geyve’de yaşayan TÜRK ve yerli halka duyulan antisempatizanlığı mı yansıtmakta, yoksa ben mi yanlış anlıyorum? Kimin önce geldiğine dair bir ifade kullanılmış,
  siz şimdi Geyve’de yaşamamanıza rağmen burada yaşayanlardan daha mı fazla Geyvelisiniz?
  “Benim babamın memleketi ve hala abimin yaşadığı yer olmasına rağmen, Geyvenin halkına kalbim kırılmış hal de.” ifadesinde belirtilen kalp kırıklığına sebep nedir? Sadece 300 lira ev kirası verilmesi ve birkaç bireyin size karşı tutumu vs. mi, yoksa daha da geçmişe mi gitmek gerek?
  Geyve’de üniversite olması bir gelişmişlik göstergesi midir?
  Bir ilçenin kültür seviyesi içinde barındırdığı öğrenci sayısıyla ölçülemez diye düşünmekteyim. Ayrıca naçizane fikrimdir, katılan ve katılmayanlar olabilir, saygı duyarım.
  Geyve’ye üniversite açılmasının ekonomik kazanımlarından, çok kültürel yıpranma ve yozlaşmaya yol açtığı görülmektedir.
  Geyve’de kültürel faaliyetler açısından birçok çalışmada yer alan Namık Hoca’mın bu konudaki sorularını yineliyorum.
  Geyve’yi daha da ileriye taşıyacak, beklenenin(!) aksine Geyve’de yükselişi, gelişmeyi sağlayacak mevcut birçok genç bulunmaktadır.
  “Geyve’den Adam Olmaz!” diyen gençlerden çok, Geyve’nin geleceği için taşın altına elini sokmaya hazır gençlere ihtiyacı vardır.

  Saygılarımla

 4. MİSAFİR diyor ki:

  MİSAFİR diyor ki:
  28 Temmuz 2013, 22:02
  DIŞARIDAN GELENLER ANLAMIŞ HALA BİZ ANLAYAMADIK KENDİMİZİ AŞMAMIZ VE DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKLİ. ELİMİZDEKİ BÖLÜMLERİ AÇ GÖZLÜLÜĞÜMÜZ YÜZÜNDEN KAPTIRDIK. MAKUZ TALİHİMİZİ YENMEMİZ LAZIM. 10 YIL SONRA GEYVEYE İLK GELEN YİNE AYNI GEYVE DEĞİŞİM YOK DİYOR DAR KALIPTAN ÇIKMAMIZ LAZIM BU DA HEP BERABER OLMALI

 5. Sefa AKBAŞ diyor ki:

  Safa AKBAŞ diyor ki:
  29 Temmuz 2013, 08:50
  Sen ismini ver kardeşim kimsin nesin?
  Gel otur karşımıza adam gibi anlat.
  Madem sanaldan örgütlenmek olmuyor sende buradan sanaldan yazma. Aziz sarkis kilisesiymiş.
  Sen Ermenimisin Rummusun?
  Eğer oyle ise neden eşkiyalık yaptınız türklerin evini ocağını bastınız??O kadar çok aktiviten oldu öğrenciyken niye medyaya vermedin?Yoksa kızlarla oturup kalkmaktan fırsat mı bulamadın.
  Dedenden aldığın bilgiler dahilinde burda konusuyorsun.
  Birde bizim dedelerimizi dinlesen?Ermenilerin bizlere neler yaptığını neler yapacak olduklarını bir bilsen? Gekve ismi eşekteki parazitmiş.
  Saygısızlığın luzumu yok.
  Bu kadar insan cahil değil. Rumlar dalga geçmiş.Madem dalga geçti sen niye haz alıyorsun bundan??
  Kardeşim Geyve den adam olmaz ise adamlar la muhattap ol.
  Bak işine.
  Biz memleketimizi seviyoruz.Her türlü fedakarlığıda yapıyoruz yapmaya da hazırız.

 6. Kalemi hiçbir kudrete boyun eğmeyen dik başlı dik duruşlu geçimsiz arkadaşım, harikasın !
  Okumam bittiğinde bir daha başa dönüp okuduğum harika bir yazı olmuş.
  İnsanları analitik düşünmeye öyle güzel yönlendiriyorsun ki, üniversitede biran önce öğretim görevlisi olarak kalman tek temennimiz.
  Bu yetenek heba olmamalı.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2015 . Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır. Günlük Ziyaretçi: 1139
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
istanbul escort ankara escort beylikdüzü escort escort escort bayan acıbadem escort adalar escort aksaray escort anal escort arnavutköy escort tüvtürk tüvtürk randevu araç muayene randevu