Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 09 Kasım 2012 | Fotoğraflar, Geyve, Gündem, Manşet, Sakarya, Yaşam

Tarım alanında Marmaranın sebze meyve deposu olarak bilinen İlçemiz Dağcıların akınına uğruyor.

Hürriyet gazetesinde yayılanan Geyvedeki yürüyüş ve dağ sporları  parkurundan biri olan Kılıçkaya’dan sonra Ceceler köyündeki kayalıklarda dağcıların tırmanma sporları için cazibe merkezi konumuna geldi.

İstanbula yakın olması sebebi ve parkurun elverişli olması nedeni ile dağcıların ilgisini çeken kayalıklar hafta sonu adrenalin yaşamak isteyenler için adeta bulunmaz bir fırsat ..

İstanbul’a yakın..

Tırmanış Bahçesi İstanbul’a olan yakınlığıyla dikkat çekiyor. İstanbul’a yakın, Ballıkayalar ve Hereke’den sonra bildiğim üçüncü tırmanış bölgesi. Ama ikisinden de büyük bir bölge. Bölge Murat Kandi’nin Google’da yaptığı araştırmalar sonucunda yine kendisi tarafından bulunmuş. Yapı ve büyüklük itibariyle bana Narlıdere‘yi anımsatıyor. Rota boyları 20 metrenin üzerinde olduğu için oldukça tatmin edici. 50 metrelik bir ip bazı rotalarda size yetmeyebilir. 60 ve üzeri işinizi görecektir.

Zirvede manzara harika
Manzara gerçekten çok güzel, bütün geyveyi buradan görebilmeniz mümkün. Tekrar tırmanış alanına dönüp arkadaşların tırmanışı bitirmesini bekledikten sonra kamp alanına döndük. Burda yemeğimizi yiyip, çadırlarımızı topladıktan sonra Adapazarı’na doğru yola koyulduk.

Tavsiyeler: Geyve’den Ceceler köyüne ulaşım sadece ticari taksi yoluyla sağlanabiliyor.(alternatif yolları saymazsak; yürümek, otostop, kendi aracınızla gelmek vs..)

Ceceler ve Ciciler adında iki köy bulunmakta. Ceceler’e gideceğinizi belirtmekte fayda var.(Otostopçular için)
Bölgeye gelmeden önce güvenliğiniz için mutlaka jandarmaya haber veriniz. İnsanların sizi için define aramaya geldiğinizi düşünebilir..
Hıdır Şahin

Yeni Tırmanış Bölgesi GEYVE
Geçen haftasonu (13-14 eylül 2008) İstanbul’a görece yakın ve son derece yeni bir tırmanış bölgesi olan, Adapazarı’na bağlı Geyve’ye gittik. Geyve’deki kayalıklar, arkadaşımız Murat Kandi’nin uzun araştırmalar ve gezilerle bulduğu bir yer. Geyve bölgesi gelişmiş tarım ve sebze- meyve arazileriyle gerçekten göz kamaştırıyor; yolda giderken incir-elma- ayva- armut ve en önemlisi üzüm tarlalarına dalmamak için kendinizi zor zaptediyorsunuz (hatta zaptetmiyorsunuz) 🙂

Bu sefer oldukça kalabalık bir ekiptik; Doğan Palut, Murat Kandi ve Efecan Aytemiz! Geyve’deki kayalıklar, bir spor tırmanış alanı için oldukça yüksek sayılır (neredeyse tabandan 90 m. , ortalama iki ip boyu) ve kayalıklar masif, gri, aşınmış kireçtaşı; kısaca çok sağlam ve güzel rotalar sunacak bir yer. Öztürk Kayıkçı, Doğan Palut ve Murat Kandi’nin açtığı rotalarla, boltlu rota sayısı şimdilik 11 olmuş; VI dereceden VIII+/IX- (?) derecelere kadar zorluklarda rotalar var. Kaya, Türkiye genelindeki diğer yerler ile karşılaştırınca çok özel; cepli ve sağlam. İki ip boylu geleneksel rotalar için de enteresan bir potansiyel içeren bu bölgeye, yakında takoz ve friend’lerimle yine gitmek boyumun borcudur!

Ne desem boş; harika bir yer- keşfeden ve rota açan arkadaşlara saygılar!
KAYNAK:TuncFindik.com-medyabar.com

4076 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle