Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 16 Mart 2014 | Alt Haberler, Gündem, Teknoloji, Videolar

Diliskelesi’nde tarihi tören

Dünyanın en büyük ikinci büyük asma köpsünün keson temelleri Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla Dilovası’na bağlı Diliskelesi’nde suya indirildi.

dilovası köprü-başbkan erdoğan-inceleme-

İstanbul- İzmir otobanının en önemli geçişlerinden biri olan dünyanın en büyük ikinci asma köprüsü olma özelliğine sahip İzmit Köfrez Geçiş Köprüsü ayaklarının suya batırılması işlemi Dilovası’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle yapıldı.
 
Dünyanın en büyük dördüncü köprüsü ve ikinci büyük asma köprüsü olan proje Gebze için büyük bir öneme sahip. İzmir Gebze bağlantı otoyolunun bölgemizden geçmesi ve Körfez köprüsüyle zaten değerli olan Gebze toprakları artık altın değerinde.
Dilovası’nda yapılan törende başbakanı binlerce partili katıldı. Özellikle Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova’nın her mahallesinden otobüsler kaldırıldı. Parti teşkilatları Diliskelesi’ne akın ederek coşkusu bir şekilde Başbakan’ı karşıladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu İzmit Körfez Köprüsü ayağı keson batırma töreninde konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

“Önümüzdeki yıl sonuna kadar İzmit Körfez Geçişi ile Gebze-Gemlik-Kemalpaşa ayrımı çalışmalarını tamamlıyoruz.Bizim siyasetimiz gerilim, kamplaştırma, kutuplaştırma, ayrıştırma siyaseti değil. Biz sizi Allah için seviyoruz.

Her gün şehitlerin geldiği ocakların söndüğü Türkiye’den baharların yaşandığı bir Türkiye’ye kavuştuk. Sokakların çatışma alanına dönmesine gençlerin karşı karşıya gelmesine asla tahammül edemeyiz.Siyasi partilerin genel başkanlarına sorumluluk çağrısı yapıyorum. Kışkırtıcı dilden uzak durmalarını rica ediyorum.İradenizi ortaya koyarken bu yapılanları gözden geçirin. İdeolojiye değil hizmete. Türkiye’yi hizmetler büyütecek.Perde gerisine saklanıp namartçe saldıranlar var. Ortaya montajlar atıp Türkiye’de huzuru yaralamaya çalışanlar var.”

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMİ
Başbakan Erdoğan’ın gelişi nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alındı. Töreni izlemek isteyen vatandaşlar arama noktalarından tek tek aranarak alana alındı. Alan gelen kadın ve erkekler için ayrı ayrı noktalarda arama bölümleri oluşturuldu. Çok sayıda sivil ve resmi polisin görev yaptığı alan deniz kenarı olması nedeniyle Körfez üzerinde de gerek deniz polis gerekse sahi güvenlik komutanlığı önlem aldı. Havadan ise polis helikopteri deniz ve tören alan üzerinde uçuş yaparak güvenlik önlemi aldı.
İKİNCİ EN UZUN ASMA KÖPRÜ
Arandıktan sonra tören alanda yerlerini alan vatandaşlara ellerinde Türk Bayrağı ve AKP bayraklarıyla Erdoğan’ı bekledi.  2015 yılı sonuna kadar tamamlanması ön görülen dünyanın ikinci asma köprüsü olacak olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü 9.5 milyar liraya mal olacak. İzmit Körfez Köprüsü, Gebze – İzmir Otoyolu Projesi dahilinde İzmit Körfezi´nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova´nın Hersek Burnu arasında yapılması planlanan asma köprü. Köprü tamamlandığında dünyanın en uzun ikinci köprüsü olacaktır.

İZMİT TRAFİĞİ RAHATLAYACAK
Proje kapsamında inşa edilecek olan köprünün orta açıklığı yaklaşık bin 700 metre ve toplam uzunluğu ise 3 bin metre olması planlanıyor.  İstanbul’dan İzmir arasını 3.5 saatte indirecek olan projeyle sürücüler Körfez’in çevresini dolaşmak yerine Dilovası’ndan 6 dakiya Yalova’ya geçecek. İstanbul’dan yola çıkan birisi 45 dakikaya Bursa’ya geçe bilecek. İstanbul’dan Ege Bölgesi’ne gidecek olan sürücüler nedeniyle sıkışan İzmit trafiği yapılacak olan köprüyle büyük ölçüde rahatlayacak.

BAYILANLAR OLDU
Katılımın yoğun olduğu törende havanın sıcak olması nedeniyle tedbir amacıyla çok sayıda sağlık görevlisi ve ambulans hazır bekletildi. Saatlerinde ilerlemesiyle birlikte kronik rahatsızlığı bulunan ve yaşlı vatandaşlardan rahatsızlananlar oldu. Yaşlılığına rahmet törene gelen tansiyon hastası bir kadın, havanın sıcak olması ve ayakta beklemesi nedeniyle baygınlık geçirdi. Yaşlı kadın alanda hazır bulunan sağlık görevlileri tarafından hemen müdahale edildi.

BAŞBAKAN DİLOVASI´NDA
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´a törende Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Deniz Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan, AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Kocaeli Valisi Ercan Topaca,  Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rekötürü Sezer Komsuoğlu, AKP Kocaeli milletvekillerinin tamamı, ilçe başkanlarını ve belediye başkanları törene katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunasıla başlayan törend eilk olarak Deniz Ulaşım ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan söz aldı. Elvan, “Projeyi gününden önce bitirmek için 4 bin 500 personelde canla başla çalışıyoruz. Projemiz dünyann en uzun ikinci asma köprüsü olacak.
3,5 KATRİLYON HARCANDI

Partililerin  “Dik dur eğilmez bu milet seninle” sloganlarıyla kürsüye çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün denizin 40 metre altında temelini attığımız temellerle başka yerde imal edilen kule ayakları beton kesonlar hassas bir batırma işlemiyle birleştirilecek. Bu projeyle birlikte İstanbul- İzmir otobanı projesi hızla devam ediyor. Önümüzdeki yıl bu köprü ile Gebze- Bursa Orhan Gazi arasındaki işlemleri tamamlıyoruz.Gebze- Orhan Gazi, İzmir otobanı için 3.5 katrilyon para harcandı” dedi.
12 YILDA 17 BİN KM YOL
Cumhuriyet hükümetleriyle AKP hükümetini kıyaslayan Başbakan Erdoğan, “12 yılda 17 bin kilometre yol yaptık. Hesap ortada 79 senede 12 bin kilometre yol yapılmış, 12 senede 17 bin kilometre yol yaptık. Biz engel tanımadık. Dağlar delip denizin altından Marmaraylar´ı yaptık. Biz Fatihler´in torunuyuz. O karadan gemileri yürüttü. Biz denizin altından arabaları yürtttük. Önümüze sadece dağlar çıkmadı. Hayırlı niyetle çıktığımız bu yolda şerleri aşıyoruz” diye konuştu.
SOKAK ÇATIYMALARINA MÜSADE ETMEYİZ

Berkin Elvan ve Burakcan Kahraman´ın öldürülmesi sonrasında başlayan siyasi gerilime değinen ve itidal çağrısı yapan yapan Başbakan Erdoğan, “Sokakların çatışma alanına dönmesine müsade etmeyiz. Sandıktan umutlarını kesenler sokaklardan çare arıyor. Buradan genel başkankların ve milletvekilerinden çatışmayı körükleyecek dili kullanmamasını diliyorum.  Bizim gençliğimizin elinde kalemi kitabı görürsünüz. Bizim gençlerimiz çatışmacı gençler değildir” açıklamasında bulundu.

Köprünün yapım aşaması

Köprü bitince böyle olacak

2900 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

GEYVESPOR ŞAMPİYONLUK MAÇI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle