Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 10 Mart 2013 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Manşet, Videolar

Dereköy’e Yeni Köprü…

 dereköy.6Geyve İlçesinin,  Sakarya Nehri kenarında kurulu köylerinden olan; Dereköy’ü D – 650 Karayoluna bağlayan ASMA KÖPRÜ’nün yerine yenisinin yapılacağı açıklandı.

Köyde yaşayanlar; yaz – kış, yağmur – kar demeden kendilerini çevreye bağlayan bu (Kendi deyimleri ile) sırat köprüsünü 1989 yılından bu yana kullandı. Kış mevsiminde yükselen Sakarya Nehrinin suları altında da kalan köprünün döşeme tahtaları çürümeye başladı ve geçenleri korkuttu.

Dereköy’ün yakınlarına yapılan HES nedeni ile köprü ve çevre bahçeler yükselen nehir suları altında kalacak.

Dereköy Muhtarı Mehmet Tufan, köprünün durumu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Köyümüzün Alanbağlar Mekiinde bulunan bu asma köprü, bizleri ana yola bağlayan tek geçit. Ömrünü tamamlayan köprü tehlike saçmağa başladı. 1989 yılında Devletimizin teknik desteği ve köylülerimizin yardımı ile yapılan köprünün yenilenmesi gerekiyordu. Köprü ve bahçelerimizin önemli bir kısmı, yakınımızda yapılan HES nedeni ile yükselecek Sakarya Nehri suları altında kalacak. İmzaladığımız protokol ile, Köprümüzün hemen yanına yeni bir köprü yapılmasına karar verildi. Talebimiz sonucu imzalanan protokole göre köprü 69 m. uzunluğunda ve 4 m. genişliğinde olacak. Beton ayakları olacak olan köprünün 2 – 3 ay gibi kısa sürede tamamlanacağı açıklandı. Yardımı dokunan herkese çok teşekkür ederim.”

DEREKÖY MUHTARININ KÖPRÜ HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ


geyve dereköy köprüsü inşaatı ile geyvemedya

 

Namık Cihan.Geyve

 

3084 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle