Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 22 Ağustos 2013 | Alt Haberler, Geyve, Manşet

ÇOBANKALE KUMLARA GÖMÜLDÜ…

 

çobankale.1D – 650 Karayolunun Şerefiye Köyü mezarlığı yakının da bulunan, Roma Dönemi Yol Karakolu olan ve yörede “Çoban Kale” olarak bilinen eser kalıntıları, yörede yapımı devam eden HES çalışmaları nedeniyle çıkarılan kumların altında kaldı.

Daha öncede  D – 650 Karayolu inşaatı sırasında, yol genişletilmesi çalışmaları ile ilgili olarak yıkılma tehlikesi yaşamış ve son anda kurtulan kalıntılar, bu kez kum yığınlarının altında kalmaktan kurtulamadı.

En küçük bir tarihi mirası korumak için avuçla para harcayarak onu korumağa çalışanların neden örnek alınmadığı merak edilsede, tarihi eserleri korumadaki vurdumduymazlığımız ortada olduğu için sonuç şaşırtmadı.

İlimizde iki elin parmakları kadar olan antik eserlere duyarsızlığımızı anlamak mümkün değil.

Yetkililerin açıklamalarını ve nasıl davranacaklarını yörede oturan vatandaşlarımız merak ettiklerini açıkladı.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

3273 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Çobankale Tarihin Sayfalarına Gömüldü.. için 1 yorum

  1. İbrahim AÇILAN dedi ki:

    VİYANA KUŞATMASI SIRASINDA OSMANLI ASKERLERİNİN SURLARA ATTIKLARI MERMER GÜLLELERİN BUGÜN VİYANA MÜZESİNDESERGİLENDİĞİNİ ANLATMIŞTI LİSE YILLARINDA HOCAMIZ. COCUKLARIMIZA, TORUNLARIMIZA TARİHİ MİRAS OLARAK NE BIRAKACAĞIZ ACABA. BİZ GEÇMİŞİMİZE KURŞUN ATARSAK GELECEK BİZİ TOPA TUTAR ELBET.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle