Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 10 Ağustos 2012 | Ekonomi, Gündem, Manşet, Sağlık, Sakarya

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı pis su listesinde yer alan Sakarya’daki firmalar Kardelen ile Geyve İlçesi Doğançay Köyünde üretimine devam eden  Buzdağı’nın ikinci numuneleri temiz çıktı. Her iki firmaya yeniden üretim izni verildi.

EDK Lara, Hazar Vox Nida ve Hünkar firmaları için karar ise, alınan ikinci numune sonuçlarının açıklanmasına bağlı olacak.

Sakarya Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere; Sağlık Bakanlığının 26 Temmuz 2012 tarihinde Halk Sağlığı Müdürlüğüne iletilen talimat ile, İlimiz sınırları içinde faaliyet gösteren su işletmeleri tarafından üretimi ve dolumu yapılan 19 litrelik damacana sularından örnek alınarak, gerekli analizleri yapılmak üzere İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Hıfzıssıhha labaratuvarına gönderilmesi istenmişti.

Bu doğrultuda; İlimizde Faaliyet gösteren su işletmelerinden 27-28 Temmuz 2012 tarihlerinde usulüne uygun şekilde üretim noktalarından (imlahane)alınan 19 litrelik damacana sular aynı günler içinde İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Hıfzıssıhha Labaratuvarına gönderilmiş, 03 Ağustos 2012 Cuma günü Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İlimizde faaliyet gösteren su işletmelerinden bazılarının 19 litrelik damacana su örneklerinin İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki yönetmeliğe uygun olmadığı açıklanmıştı.

Durum aynı gün ilgili İşletmelere bildirilmiş ve eksiklerini gidermeleri için gerekli işlemler ivedi olarak yapmaları istenmişti.

Konuyla ilgili eksikliklerini giderdiklerini beyan eden Buzdağı ve Kardelen adlı su işletmelerinden 04 Ağustos 2012 Cumartesi günü alınan kontrol numuneleri Ankara Hıfzıssıhha Labaratuvarına gönderilmişti.

09 Ağustos 2012 tarihinde (bugün),Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Çevre Sağlığı daire Başkanlığı tarafından Halk Sağlığı Müdürlüğüne gönderilen faks ile BUZDAĞI ve KARDELEN adlı su işletmelerinden alınan ikinci kontrol izleme numunelerinin ‘‘ İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe’’ UYGUN olduğu yönünde bilgi ulaşmış bulunmaktadır.

EDK Lara, Hazar Vox Nida ve Hünkar adı altında faaliyet gösteren su işletmelerinden ise; kendi talepleri doğrultusunda 06 Ağustos 2012 tarihinde kontrol numunesi alınmıştı, ancak bu numunelere ilişkin kontrol analiz çalışmaları, İstanbul Hıfzıssıhha Labaratuvarında devam etmekte olup henüz sonuçlanmamıştır. Revan adlı su işletmesinden kendi talepleri doğrultusunda ikinci kontrol izleme numunesi 09 Ağustos 2012 tarihinde (bugün)alınmıştır. Bu İşletmelere ait sonuçlar elimize ulaştığında derhal duyurulacaktır.

Eksikliklerini gideren ve kontrol analiz sonuçları uygun çıkan su işletmeleri (Buzdağı ve Kardelen) damacana su üretimine devam edebileceklerdir. Adı geçen işletmelerden bir ay süreyle haftada bir kez numune alınacaktır. Bir ay sonunda alınan haftalık kontrol izleme numuneleri uygun çıkan işletmeler ve bu alanda faaliyet gösteren tüm işletmelerden olduğu gibi, ilgili mevzuatında belirtilen sıklık ve aralıklarla kontrol izleme numuneleri alınmaya ve konu yakından takip edilmeye devam edilecektir.

İlimiz kaynak suyu üretiminde, Türkiye’de öne çıkan ilk üç İl arasında yer almaktadır. Su ile ilgili tüm analizlerin İlimiz Halk Sağlığı Laboratuarında yapılamaması önemli bir eksikliktir. Halk Sağlığı Labaratuvarımızın yeterli seviyeye getirilmesi yönündeki çalışmalar hızla devem etmektedir.

1466 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Buzdağı ve Kardelen Su Aklandı.. için 1 yorum

  1. ADNAN DİNÇER dedi ki:

    Zaten temiz çıkacağını biliyor, kesin gözüyle bakıyordum.Böyle bir kaynak suyunun numunesinin kötü olacağını düşünmüyordum.Teşekkürler buzdağı yetkililerine.İzmirden herkese selamlar.Buzdağı suyunu özledim.Kana kana içeceğim.Burası keremin arpa tarlası gibi yanıyor.SICAKLIK GÜNDÜZ 45 DERECE. En derin saygılarımla.DOSTLAR ŞEN VE ESEN KALINIZ.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle