Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 15 Eylül 2012 | Eğitim, Fotoğraflar, Geyve, Gündem, Manşet

Geyve’de bir tarih böyle yok oldu…
Geçtiğimiz günlerde yıkılan ve yaklaşık 70 yıllık olduğunu belirttiğimiz Geyve İmam Hatip Lisesi’nde oysa bir tarihin yok olduğunu gözlerimizden kaçırdık.
Yıkılan Geyve İHL binasının ön tarafında bulunan kagir yapının 150 yıllık Geyve’nin en eski okulu olduğu belirtildi.
Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden kalma okula ait fotoğraflar bir tarihi göz göre göre yok ettiğimizi gözler önüne serdi.

Sultan Abdülhamit Han döneminde yapılan okul binasının 15’er metre uzunluğunda 6 sınıftan oluştuğu ve 2 salonu bulunduğu belirtiliyor.

1948 yılında tuğla harmanlarından getirilerek ek binası yapılan okul, dönemin Geyve Ortaokulu olarak hizmet vermeye başladı.

1975 yılında ortaokul yeni binasına (Geyve Lisesi) taşınınca, bu tarihten sonra Geyve İmam Hatip Lisesi olarak hizmet vermeye başladı. İki yıl önce projesi hazırlan Geyve İmam- Hatip Lisesi binası yenisi yapılmak üzere yıkıldı.

150 yıllık bir tarihi yok ederken, geride geleceğe bırakamadığımız bir kültür ve onun gözü yaşlı anıları kaldı… Tıpkı 300 yıllık tarihi Sinan Bey Camii’ni yıktığımız gibi.

İşte yok olan 150 yıllık tarihi binadan geriye kalan fotoğraflar…

M.Hamdullah ERGİN

 

3083 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle