Hoşgeldiniz  

İbrahim AÇILAN | 28 Ağustos 2013 | Alt Haberler, İbrahim Açılan, YAZARLAR

BİR 30 AĞUSTOS Kİ

20aguMurad Hüdavendigâr’ın Şehid edildiği topraklarda, Balkanların kanayan yarası, kaynayan kazanı Kosova’dayız.  Prizren’de, Doğru Yol Derneği’ni ziyaret edeceğiz. Doğru Yol Derneği Türklerin kurduğu ve çok eski bir dernek. 1951 yılında kurulmuş. Tam bir kültür ve sanat derneği. Kosova Türklüğünün gurur kaynaklarından birisi . elbet bizim de. Geleceğimizi biliyorlar ve bekliyorlar.

Bizi derneğin kapısında Başkan yardımcısı Adnan JİLTA karşılıyor. İçeriye buyur ediliyoruz. Buram buram Türkiye kokuyor içerisi. Her taraf Atatürk fotoğrafları, Türkiye’den izlerle dolu. Salonda gençler var. Yaşları 11 – 17 arasında değişiyor. Ellerinde küçük boy Türk bayrakları. Teker teker “Hoş Geldiniz” diyorlar. Getirdiğimiz kitap ve ebruları hediye ediyoruz. Öğretmenleri Liriya DÜŞO ve Yüksel POMAK, öğrencileri dinlememizi istiyorlar. Biz de sevinçle kabul ediyoruz. Öğrenciler o pırıl pırıl Türkçeleriyle bize şiirler ve türküler sunuyorlar. Alkışlıyoruz gururla. Bizi asıl şaşırtan, bir yandan gururlandırırken bir yandan da utandıran o açıklama geliyor öğretmenlerden. “ Ne olur kusura bakmayın, öğrencilerimiz 30 Ağustos’a hazırlanıyorlar, sizi gerektiği gibi karşılayamadık. “

Gururlandık, 30 Ağustos Zaferimizin Anadolu’dan binlerce kilometre uzakta kutlanmasından.

Gururlandık Balkan Türklüğünün Anadolu’nun her başarısını bizimle paylaşmasından.

Gururlandık gençlerin Türklüklerine, Türk tarihine ve Türk kültürüne bağlı olmalarından.

Gururlandık o çocukların ve gençlerin tatil olmasına ve hiçbir mecburiyetleri olmamasına rağmen gönüllü olarak 30 Ağustos’a hazırlanmalarından.

Ve biraz da utandık bayramlarımızı oradaki gibi kutlayamadığımızdan, tarihimize, kültürümüze yeterince sahip çıkamadığımızdan. Ben de vatansever diyordum kendime. İnanın, Anadolu ve Türklük sevgisinin ne olduğunu orada görüp öğrendim desem yanlış olmaz. Allah o kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun .

 İbrahim AÇILAN

1144 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle