Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 15 Mart 2014 | Gündem, Teknoloji

Beklenen projenin test sürüşleri görüntülendi

beklenen_projenin_test_surusleri_goruntulendi13948903090_h1137468

Piri Reis test sürüşünü tamamladı

Ankara-İstanbul YHT hattında Piri Reis Treni ile gerçekleştirilen test sürüşleri görüntülendi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında işletme testlerinin yanısıra trafik testlerinin de başlayacağını belirterek, “Bu testler tamamlandıktan sonra, seferlere yönelik tüm noktalardaki parametreler standartlar içerisine getirildiğinde inşallah yolcu taşımaya başlayacağız” dedi.

Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresini 3 saate indirecek Ankara-İstanbul YHT hattı projesinde sona yaklaşıldı. Anadolu Ajansı, hatta mart ayı başından itibaren aralıksız devam eden test sürüşlerini görüntüledi.
TCDD Genel Müdür Yardımcısı Apaydın, Piri Reis Treni ile hatta gerçekleştirilen test sürüşleri sırasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara-İstanbul YHT hattının Türkiye’nin en önemli hızlı tren projesi olduğunu belirtti.
Daha önce Ankara-Eskişehir YHT hattının hizmete açtıklarını ve işletmeye başladıklarını anımsatan Apaydın, şunları kaydetti:
“Eskişehir-Pendik arasında yapım çalışmaları tamamlandı. Mart ayından itibaren bölgesel olarak testlere başladık ve şu an kesintisiz testlerimiz ve sertifika işlemlerimiz devam ediyor. Eskişehir-İstanbul arasındaki inşa ettiğimiz hattımız 266 kilometre uzunluğunda. Piri Reis test treni inşa ve sertifikasyon sürecinin tümünde hattın test ve ölçümlerini yapıyor. Piri Reis, 250’ye yakın test parametresini ölçen ve değerlendiren bir tren. Testler esnasında Eskişehir-Pendik koridoru boyunca standart dışı bir ölçüm varsa bunları lokal olarak gideriyoruz.
Testler, 60, 80, 100, 120 kilometre şeklinde kademeli olarak, işletmenin elverdiği maksimum hızlara kadar yapılıyor. Bu hattımızda maksimum işletme hızı 250 kilometre olacak, testleri saatte 275 kilometre hıza göre yapıyoruz. Bunların ardından işletme testlerinin yanında trafik testi dediğimiz sinyalizasyon testlerimiz başlıyor. Bu testler tamanlandıktan sonra seferlere yönelik tüm noktalardaki parametreler standartlar içerisine getirildiğinde inşallah yolcu taşımaya başlayacağız.”
– Başbakan Erdoğan konuşurken YHT test sürüşü yaptı
Öte yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Dilovası’ndaki İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu İzmit Körfez Köprüsü Ayağı Keson Batırma Töreni, Ankara-İstanbul YHT hattının hemen yanındaki alanda yapıldı. Tören alanındakiler bir yandan Başbakan Erdoğan’ı dinlerken, bir yandan da test sürüşü yapan YHT’nin geçişini izledi.
– Piri Reis hattın “MR”ını çekiyor
Ankara-İstanbul YHT hattının ölçüm testleri, dünyadaki 5-6 test treninden biri olan Piri Reis Treni ile yapılıyor. Piri Reis, katener-pantograf etkileşimi, akselometrik titreşim ölçümü ve yol geometrisi ölçümlerini saatte 60 kilometre hızdan başlayarak gerçekleştiriyor. Daha sonra saatte 80, 100, 120, 140 kilometre hızla devam eden ölçümler, en son saatte 275 kilometre hıza ulaşılarak tamamlanıyor. Ölçümler sayesinde, varsa hattaki sorunlar tespit edilerek gideriliyor. Başka bir ifadeyle, Piri Reis Treni hattın “MR”ını çekiyor.
35 milyon lira değerindeki YHT seti üzerine 14 milyon lira ek harcama yapılarak monte edilen ölçüm cihazlarından oluşan Piri Reis, 50 değişik ölçüm yapabiliyor.
Ankara-İstanbul YHT hattının 276 kilometrelik Ankara-Eskişehir bölümü 2009 yılında hizmete açılmıştı. Yapımı tamamlanan Eskişehir-Pendik arasındaki 266 kilometrelik bölümü ise Piri Reis Treni ile sinyalizasyon, yol ve katener testleri tamamlandıktan sonra hizmete hazır hale gelecek.
– Ankara-İstanbul YHT hattı
Ankara ile İstanbul arasındaki yolculuğu 3 saate düşürecek YHT hattının hizmete girmesiyle yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 78’e çıkması öngörülüyor.
Ankara-İstanbul YHT hattı, Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olmak üzere 9 duraktan oluşuyor. Son durak Pendik’teki banliyö hattıyla Marmaray’a entegre edilecek olacak Ankara-İstanbul YHT hattı hizmete girdiğinde, iki şehir arasındaki seyahat süresi 3 saate, Ankara-Gebze arasındaki seyahat süresi ise 2 saat 30 dakikaya inecek.
Ankara-İstanbul YHT hattında günde yaklaşık 50 bin, yılda 17 milyon yolcuya hizmet verilmesi hedefleniyor.

KAYNAK:haber7.com

777 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2015 . Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle