Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 28 Şubat 2017 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Yaşam

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ TÜRKİYE İÇİN BİR ZARURİYETTİR

MİLLET YANLIŞ KARAR VERMEZ

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya referandum oylamasında milletin en doğru kararı vereceğini söyledi. Sistem değişikliğinin artık zaruriyet olduğunu belirten Kaya “mesele Erdoğan, Ak Parti, MHP veya CHP meselesi değil ülke meselesi” dedi

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya milletin hiçbir dönem yanlış tercih yapmadığını, referandumda da en doğru kararı yine milletin vereceğini belirterek “ Milletin onayı olmadan kimse bir yere varamaz” dedi.

Başkan Kaya;“Cumhurbaşkanlığı sistemini belediyecilik bazında örnekleyecek olursak; hem meclis üyelerini hem de başkan ayrı oylanmaktadır. İnşallah önümüzdeki süreçte yeni sistemle mecliste güçlenecektir” dedi.

YENİ BİR KONU DEĞİL

Başkan Kaya değişikliğin bugün ortaya çıkan bir durum olmadığına vurgu yaparak “ Anayasa değişikliği ile getirilmek istenen adına ne derseniz deyin, Başkanlık ya da Cumhurbaşkanlığı sistemi, aslında bugün ortaya çıkmış bir konu değil. Hafızalarımızı yoklarsak, rahmetli Özal ve Demirel’in kendi dönemlerinde bu konunun ciddi olarak tartışılmasını istedikleri ve başkanlık sisteminin Türkiye için en uygun sistem olduğuna dair görüşleri var. Yine rahmetli Erbakan’ın ve Türkeş’in başkanlık sisteminin Türkiye gibi çalkantısı eksik olmayan bir coğrafyada hızlı karar alıp uygulamak için en uygun sistem olduğuna dair görüşleri de var. Konu yeni değil ve birilerinin empoze etmeye çalıştığı gibi Recep Tayyip Erdoğan için falan da hazırlanmadı” dedi.

HALKIN OYLAMASI DOĞRU

“Kararı halkın verecek olması bence çok önemli. Mecliste grubu bulunan partilerin uzlaşısıyla bile çıkmış olsaydı bu değişiklik şahsi fikrim yine halka sorulmasından yana olurdu. Mesele AK partinin kişisel hırsı veya keyfe keder uygulamak istediği bir mesele değildir. Mesele ülke meselesi ve buna tabii olarak başta mecliste temsili olan tüm siyasi partiler olmak üzere, tüm sivil toplum kuruluşlarının, hukuk teşkilatlarının, velhasıl tüm temsil kabiliyeti olan tarafların katkı vermesi beklenirdi. Ancak her zaman olduğu gibi, Türkiye’de iğneden ipliğe, büyük küçük her şeye karşı konumlanmış istemezükçü bir grup ki bu siyasi olarak da kendisini CHP etrafında konumlandırmıştır”

TABANI FARKLI DÜNÜYOR

CHPli aklıselim, vatanperver halkımızın da bu süreçte yönetimle aynı görüşte olmayacağını düşünüyorum. Halkçı CHPli ‘Evet’ diyecektir. CHP’nin izlediği politikalardan rahatsız olan partililer de var. Türkiye aleyhine yapılan siyasetten rahatsız olan, her şeye karşı çıkan parti yönetiminden ayrı düşünen CHPliler evet diyecek bence. Ben her gün etrafımdaki onlarca insanla konuşuyorum, anayasa değişikliği de mevzuu oluyor haliyle. İnsanların yaklaşımı, eğer CHP bir şeye karşı çıkıyorsa muhakkak yapılan işte bir hayır vardır şeklinde. Bu durumdan rahatsız olan CHP seçmeni referandumda tercihini parti yönetimiyle aynı istikamette tutmayacak” dedi.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

1990 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle