Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 16 Kasım 2012 | Ekonomi, Gündem, Manşet, Sakarya, Siyaset, Teknoloji

Başbakan Erdoğan Altay tankı için Sakaryada

Başbakan Erdoğan Altay tankı için Sakaryada

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Tank Altay’ın tanıtımı için Otokar fabrikasında düzenlenecek törene katılmak üzere, az önce Sakarya’ya geldi.

Geniş güvenlik önlemleri altında Arifiye’ye giriş yapan Başbakan Erdoğan, törenin düzenleneceği Otokar yerine ilk olarak Tank Palet Fabrikasını ziyaret etti.
BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN SAKARYA’YA GELİŞİ

Başbakan Erdoğanın SAKARYA tank palet Farikasına… ile geyvemedya

 

Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 1.Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Kara Kuvvetleri Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da Başbakana eşlik etti. Ziyaret basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Burada Başbakan Erdoğan’a, Milli Tank “Altay” ile ilgili bilgi verildiği belirtildi. Yaklaşık yarım saat Tank Palet fabrikasında kalan Erdoğan, daha sonra Otokar fabrikasına geçiş yaptı.

İŞTE ALTAY TANKI

 

ALTAY’A ÖVGÜ

Burada Milli Tank “Altay”ın tanıtımı nedeniyle düzenlenen törene katılan Erdoğan, “Bu projede yer alarak Türkiye’nin yüzünü ağırtan tüm çalışanlara şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. 29 Temmuz 2008’de imza projesini gerçekleştirip savunma sanayi için önemli bir adım atmıştık. Bu kararın somutlaşarak sahneye çıkışına hep birlikte şahitlik ediyor ve gururunu yaşıyoruz. Türkiye Altay projesi ile son derece yüksek teknolojileri bünyesinde barındıran ana muharebe tanklarını tasarlayan ve üretebilen sınırlı sayıdaki ülkeler arasına giriyor. Bu proje ülkemizin savunma sanayindeki prestijini artıracaktır. İlk imzayı atarken proje için 78 aylık takvim belirlendi. Projede şu anda 46. aya ulaştık. Projenin kritik tasarım aşamasının, takvime uygun olarak uygulanacağını öğrenmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bunu daha öne çekebileceğimizin müjdesini verdiler. Öne çekmeyi başarırsak ülkemizin gücüne güç katacaktık. 2013 yılı boyunca testler yapılacak ve nihai prototiplerin üretimi ve test süreci başlayacak. Bu zorlu sürecin başarıyla tamamlanmasıyla inşallah seri üretime geçilecek. Bu konuda irademiz tamdır. Gereken kararları zamanında alacağımızdan şüpheniz olmasın. Bu projenin geliştirilmesi için her türlü imkan kullanılıyor. Altay tankının üretimi aşamasında Türkiye çok önemli yatırımları da kazanma fırsatını elde etti. Tankın prototip üretimi aşamasında savunma sanayine uzun yıllar hizmet edecek yatırımlar elde edildi. Otokar’da yüksek teknolojiye sahip yansımasız oda kuruldu. Tank test pisti ülkemize kazandırıldı. Çevre şartları için iklimlendirme odası yapıldı. MKE’de ısıl işlem fırınları kullanılmaya başlandı. Aselsan ve Otokarda 6 eksenli simülatör kuruldu. Biz sadece bir tankın üretimini gerçekleştirmekle kalmıyor, eğitim, üretim, ekonomi adına da büyük araçları ülkemize kazandırıyoruz” dedi.

 

İNSANSIZ UÇAK ÜRETECEĞİZ

“Kurtuluş Savaşından bu yana 81 yıl geçti. O günden bu yana gerekli atılımların neden yapılmadığını detaylı şekilde sorgulamak zorundayız. Bunu sorgulamazsak, 10 yıldır yaptığımız atılımları geleceğe taşıyamayız. Sanki gizli bir el yapılanları akamete uğratıyor” diyen Başbakan Erdoğan, “Son 10 yılda önemli mesafeler kat ettik. Bu alanda bir sessiz devrim gerçekleştirdik. Türkiye tüfeğini, gemisini, helikopterlerini üretir hale geldi. Sadece üretmiyor dünyaya ihraç ediyoruz. Çok ciddi eksiklerimiz var ama bunları da süratle gidermek zorundayız. TSK’nın caydırıcılığını öne çıkarmak itiyorsak bunları başarmak zorundayız. Şimdi insansız savaş uçağı üretmek istiyoruz. ABD ve İsrail’den sonra üçüncü ülke olacağız. Göktürk-2 uydusunu da kısa süre içinde uzaya göndereceğiz” dedi.

BİZİM DE SABRIMIZIN SONU VAR

Tüm alanlardaki yatırım ve reformlarla 2023 hedeflerine doğru hızla yol aldıklarını söyleyen Erdoğan, “Son 10 yılda geliştirilen savunma sistemindeki çalışmalarla ordumuzun gücüne güç kattık. Bundan sonra da avunma sanayine desteğimiz devam edecek. Bizim ne komşumuz olan ne bölgemizde olan ne de dünya üzerindeki herhangi bir ülkeye karşı hasmane bir tutumumuz yok. Biz barış, istikrar, huzur ve güven ortamının sadece Türkiye için değil tüm bölge için önemli olduğuna inanıyoruz. Kendimiz için istediğimizi tüm bölge ülkeleri için de istiyoruz. Ancak iyi niyet ve sağ duyulu yaklaşımımızı kimse pasiflik ve çekingenlik olarak algılamasın. Bizim de sabrımızın sınırı var. Kurulan tuzakların farkındayız. Bizi çekmek istedikleri bataklığa girmeyiz. Ama gerekirse dünyanın en güçlü ordularından biriyle gereken kararlılığı vermekte bir an bile tereddüt etmeyiz. Karmaşık ve ileri teknoloji ürünü alt sistemler içeren böylesi bir savunma sisteminin planlanan takvime uygun olarak gerçekleştirilmesi büyük önem arz ediyor. Altay projesi o istikamette yürüyor. Önümüzdeki dönemde seri üretim sözleşmesini de imzalayarak milli tank Altay’ı en kısa kürede TSK’nın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

5809 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Başbakan Erdoğan Sakarya’da için 1 yorum

  1. Adnan DİNÇER dedi ki:

    Güçlü devlet,güçlü ve kudretli millet ,güçlü ve kararlı bir iktidar tüm zorlukların ve karşısına duracak bütün güçlükleri bertaraf edecek bir güce erişir.Türk milleti her dönemde yeni bir azim ve kararlılıkla silkinerek cihan devleti kurmuştur.Liderler kolay kolay yetişmemektedir.Türk milleti her dönem ülkeyi yönetecek bir lider çıkarmıştır.Fetret döneminde bile Çelebi Mehmet gibi bir dahiyi başına getirerek ikinci Osman Bey yapmıştır.Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürküde milletin başına lider olarak getirmiş ve yeniden cihan devletinin temellerini atmıştır.Güçlü ordu, güçlü, kararlı,azimli,inançlı bir millet ile mümkündür.Yine Türk Milleti yeni liderler çıkarmakta geri kalmayacaktır.Bunu tarih gösterecektir.Yine milletimiz üzerinde kara bulutlar dönmekte bir kaosa sürüklenmektedir.Her zamankinden daha çok uyanık olmalıyız.Bir dönem kardeş kavgalarının içine sürüklendik ve milletimiz çok bedeller ödedi.Şimdide olmayan etnik çatışmalar senaryolarıyla kardeş kavgasına sürüklenmektedir.Milletimiz sağ duyu ile hareket ederek bunlarında üstesinden gelecektir.Yeterki bizler ne istediğimizi bilelim.Türk Milleti olarak bir ferdimizin burnunun kanamasını istemeyiz.Uyanalım ve Milletimize sahip çıkalım.En derin saygılarımla.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle