Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 28 Mayıs 2013 | Alt Haberler, Fotoğraflar, Geyve, Sakarya, Videolar, Yaşam


TARİHİ KÖPRÜDE TARİHİ GECE

necip fazıl şiir akşamı alifuatpaşaSakarya Türküsü’nün şairi, Üstad Necip Fazıl vefatının 30. yıldönümünde  Alifuatpaşa’da Sakarya nehri üzerinde tarihi atmosfer olan II.Beyazıt köprüsü üzerinde düzenlenen  muhteşem  ‘Şiir Akşamı’ ile anıldı.

Sakarya Valiliği’nin düzenlediği “Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl” etkinlikleri Üstadın anısına düzenlenen şiir okuma etkinliği ile sona erdi.

Alifuatpaşa Beldesi’nde Sakarya Nehri üzerindeki tarihi II. Bayezit Köprüsü’nde gerçekleştirilen ‘Necip Fazıl Şiir Akşamı’ etkinliğinde üstad, vefatının 30. yılında, 30 şiiri okunarak anıldı.

Geyve Kaymakamlığı tarafından organize edilen ve Sakarya Valiliği tarafından desteklenen   Tarihi ll.Bayezit Köprüsü üzerinde düzenlenen programı Süeda Çil (İstanbul Bşhr. Şehir TiyatrosuSahne Direktörü) ve Cihat Zafer (Program Editörü) sundu. Sunucuların, ölümünün 30. yılı nedeni ile NFK Üstadın şiirlerini seslendirdiği gecede  , şiir aralarında aktardığı anılar ve yerel bilgiler ilgi ile izlendi. Üstadın hayatını anlatan film dikkatle izlendi.

Programa; Sakarya Valisi Mustafa Büyük ve Eşi, Bşhr.Bl.Bşk. Zeki Toçoğlu, İl MEM Selim Yavuz Sandıkçı, SAÜ Rektörü, Konuk Kaymakam ve Belediye Başkanları, Geyve Kaymakamı İdris Akbıyık ve Eşi, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Alifuatpaşa Belediye Başkanı Ş.Erkan Çalık, İl Genel Mec. Üyeleri Şükrü Çelik ve Neşet Çakır, İlçe AKP Bşk. Muhittin Irmak, İlçe Em.Mdr. Ali Sarıkaya ,İlçe MEM Müd. Beşir Nalbant, İlçe Müftüsü Ali Erhun,İl ve İlçe protokol üyeleri, vatandaşlar ilgi gösterdi

Programda konuşan Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Orta Asya’dan Anadolu’ya geldikten sonra, bin yıl boyunca oluşturdukları kültür ve medeniyet atlasının dokunmasında, yüzlerce şair ve sanatçının yer aldığını söyledi. Mevlana’dan Sezai Karakoç’a, Yunus Emre’den Necip Fazıl’a kadar söz’ün sultanlarının milletin duygu ve düşüncelerine tercüman olduğunu kaydeden Büyük; “Tasavvuf kültürle yetişmiş şairler, bu topraklara “ruh” vermiş sanatkarlardır. Üstad Necip Fazıl, hiç şüphesiz bu zincirin önemli halkalarından biridir. Şiirlerinde, “ruh”un sözcüğünü yapar. Nedir bu ruh? Şiiri, “mutlak hakikati” aramak olarak kabul eden Üstad, aynı zamanda bu büyülü söz sanatı için “Allah’ı aramaktır” der. Hakikati bulunca da: ‘Anladım işi; sanat Allah’ı aramakmış. Marifet bu, gerisi yalnız çelik çomakmış’ diye huzura erer. Hakikati aramayan şiire sırt dönerek bu sanatın gücünü kutsayanlara: “Alın sizin olsun şairlik”, “Sana uymayan ölçü hayat olsa teperim” diyecek kadar da “hakikat” sevdalısı, Allah ve Peygamber aşığıdır” dedi.

Necip Fazıl’ın büyük dava ve mücadele adamı olduğunu anlatan Büyük, şunları kaydetti; “Hayatı boyunca inandığı davası için, bir neslin oluşması için, kendi ifadesi ile “ciğerlerinden kan çekerek” bunu gerçekleştirir. Bunu göze almak her faninin harcı değildir. İşte bundan sonradır ki, ismini Mimar Sinanların, Itri ve Dede Efendilerin, Fuzuli ve Şeyh Galiplerin hizasına yazdırır.”

Necip Fazıl’ı tanımak ve tanıtmak için bir takım faaliyetlerde bulunduklarını belirten Büyük; “En anlamlısı da, Yavuz Selim’in babası olan Sultan Bayezid’in yaptırdığı tarihi köprünün üstünde gerçekleştirdiğimiz bu şiir akşamıdır. İlkini düzenlediğimiz bu şiir akşamının, geleneksel hale gelmesini arzu ediyorum. Necip Fazıl’ın Ankara’dan İstanbul’a trenle giderken Sakarya Nehri’yle buluştuğu ve Sakarya Türküsü’nü ilham alarak yazdığı muhtemel olan bu bölgenin özel ve ayrı anlamını kavramamız şu anda gördüğümüz manzara ile çok daha kolay olacaktır. Bugün bir neslin değil, nesillerin üstadını anıyoruz.” diye konuştu.

Etkinlikte Cihat Zafer ve Süeda Çil, Necip Fazıl’ın şiirlerini seslendirdi. Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya Türküsü, kendi sesinden dinletildi.

Program, Hafız Tuğrul Ersoy’un okuduğu Kur’an-ı Kerim ile sona erdi.

Sakarya köprüsü üzerine dizilen sandalyelerin üzerine, Alifuatpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan ve Üstadın adını taşıyan Necip Fazıl Kısakürek okulunun yerel kıyafetli öğrencileri tarafından Kiraz paketleri bırakıldı. Üstadın 30. yıl şiir kitabı konuklara İlçe Kaymakamlığı tarafından ücretsiz dağıtıldı

 

Namık CİHAN-Geyvemedya.com


 

4182 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Alifuatpaşa 2. Beyazıt Köprüsünde Tarihi Gece.. için 1 yorum

  1. İbrahim AÇILAN dedi ki:

    Hürika bir etkinlikti. Emeği geçen, elini taşın altına koyan herkese gönül dolusu teşekkürler. İnşaalllah daha nicelerine, “Güvahi”, “Mona Rosa”, “Orda Bir Köy Var Uzakta” şiir akşamlarına.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle