Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 27 Şubat 2014 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Manşet

Akıncı Köylüsünün Mera İsyanı..

Geyve’ye bağlı Akıncı Köyünde 2007 yılında Köy Tüzel Kişiliğinden alınarak bir şahsın adına tescil ettirilen 15 dönümlük mera alanı için köylüler hukuk mücadelesi başlattı.

geyve akıncı köyü merasıAkıncı Köyünde yaşanan olay 2007 yılında meydana geldi. İddialara göre bu tarihte yapılan kadastro sırasında köyün Doruk mevkiinde bulunan ve mülkiyeti Köy Tüzel Kişiliğine ait olan 15 dönümlük mera arazisi kayıtlara GEYİ olarak işlenerek Polat A. isimli kişiye tescil edildi. Durum 2014 yılında köylüler tarafından fark edildi.

Başkasına verildi

Durumu fark ettiklerinde arazinin İstanbul’da ikamet eden Emel Ö. isimli şahsa geçtiğini ifade eden çevre gönüllüsü Kamuran Tan, “Durumu fark ettikten sonra köyümüze ait mera arazisinin yeniden köy tüzel kişiliğine geçmesi için köy muhtarımız ile görüştük. Ancak o girişimlerimize yanıt vermedi” dedi.

İmza kampanyası

Daha sonra köyde bir imza kampanyası başlattıklarını ifade eden Tan, “Köyümüzün merasının geri verilmesi için bir çalışma başlattık. Şu anda imza topluyoruz. Aynı zamanda Geyve Cumhuriyet Başsavcılığına konu hakkında suç duyusunda bulunacağız. Sorumluların yargı önüne çıkmasını istiyoruz” diye konuştu.

Hukuk mücadelesi

Muhtarlık olarak hukuki süreç başlatılması içinde kaymakamlık makamına yazı yazdıklarını ifade eden Tan, “Biz meramızın geri verilmesini istiyoruz. Bunun içinde mücadele edeceğiz” dedi. Meraları alınan köylüler ise yaptıkları eylem ile arazilerinin yeniden Köy Tüzel Kişiliği geri verilmesi gerektiğini ifade ederek yetkilileri göreve davet etti.(Sakaryacark)

geyve akıncı köyü merası

1964 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Akıncı Köylüsünün Mera İsyanı.. için 1 yorum

  1. hüdaverdi dedi ki:

    üzüldüm yalnız hukuktan pek anlamam lakin yerler el değiştirdiği için bu yerin artık geriye dönüşü mümkün değil.Hayırlısı ALLAH tan.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle