Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Ocak 2012 | Fotoğraflar, Geyve, Gündem, Manşet, Sakarya, Videolar, Yaşam

Alifuatpaşa beledesine ismini veren Atatürk’ün Silah arkadaşlarından   ve milli mücadele kahramanlarından Ali Fuat(Paşa)Cebesoy, Alifuatpaşa’da   kabri başında anıldı.

 

Geyve İlçesi Alifuatpaşa Beldesinde düzenlenen törende, Ali Fuat Cebesoy Paşa ölümünün 44. yılında anıldı.

Alifuatpaşayı anma törenine belde sakinleri bu yıl yoğun ilgi gösterdi.

Anma Törenini, Cumhuriyet İÖO Türkçe öğretmeni İhsan Açılan sundu ve yönetti.

Anma programı, Cebesoy Paşanın Kabrine çelenk sunma ile başladı. Geyve İlçe Kaymakamı, Geyve Garnizon Komutanı, Geyve Belediye Başkanı, Alifuatpaşa Beldesi Belediye Başkanı, Muharip Gaziler Derneği, Sakarya Şehit Aileleri Derneği sıra ile çelenklerini sundu.

Saygı Duruşunun ardından, programa katılan protokol üyeleri ve diğer katılımcılar birlikte İstiklal Marşını söyledi.

Alifuatpaşa Belde Belediye Başkan V. Şuayip Erkan Çalık günün anlam ve önemini balirten bir konuşma yaptı. Çalık konuşmasında; Cebesoy Paşanın yörede görev yaptığı dönemde yaşanılanları anlattı ve paşa ile ilgili anıları aktardı. Çalık konuşmasının son bölümünde; Paşanın anılarının gereği ve onun konukluğu gereği İlçe olmaları taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

Ali Fuat Cebesoy  Paşanın yeğeni Ayşe Cebesoy Sarıalp, anma törenine telefonla canlı bağlantı ile katıldı. Törene katılanlara saygılarını sundu, Belediye Başkanının ilçe olma taleplerini desteklediğini açıkladı.

İlçe Kaymakamı İdris Akbıyık kısa konuşmasında; Alifuatpaşanın hayatından kesitler aktardı, yörede yeptıkları konularında bilgiler verdi. Kaymakam  Akbıyık , Ayşe Cebesoy’un gönderdiği kitapları Kuvay-ı Milliye Müze Müdürüne teslim etti.

Türkiye Kuvay-ı Milliye MücahitlerDerneği Sakarya ŞubeBaşkanı Nuri Çakmak kendi yazdığı şiirini okudu.

Geyve İlçe Müftüsünün yaptığı dua ile anma programı sona erdi. Programa katılanlar topluca Kuvay-ı Milliye Müzesini gezdi.

Namık Cihan. Geyvemedya.com


Alifuat Cebesoy Paşa Kabri Başında Anıldı ile geyvemedya

1747 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

A.Fuat Cebesoy Törenle Anıldı.. “VİDEO” için 3 Yorum

  1. meriç gün dedi ki:

    günün anlamına önemine hitaben resimleri ile beraber güzel ve görselliği yüksek bir haber yapan geyvemedyaya teşekkürler.

  2. Ahmet Karaman dedi ki:

    A.FUAT CEBESOY u rahmetle anar uzaktan yakından gelen büyüklerime saygılarımı sunarım.Site okuruna göre yorum yapanların sayısı az olması rahatsızlık verici ALİFUATPAŞA lı olarak mutlaka yazılacak şeyler olmalı diye düşünmekteyim.İlçe olma yolunda ilerlerken bu anma töreninin ne kadar yerinde olduğu resimlerlede gözükmektedir.Bölgesel yayın organlarındada yer alması onur verici olur diyerek saygılarımı sunarım.

  3. Ertuğrul Saban dedi ki:

    Allahtan Protokol var yani..Yoksa Alifuatpaşalı kimseyi göremiyorum..Böylemi ilçe Olacaz..

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle