Hoşgeldiniz  

admin | 06 Ocak 2013 | Gündem

12 yıllık ayıp savcıda

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, İstiklal Marşı’nın yazarı milli şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un çocukluğunun geçtiği evin izinsiz yıkılmasıyla ilgili savcılık soruşturma başlattı.

Camicedit Mahallesi, Şair Mehmet Âkif Ersoy Sokak’ta, kentsel sit alanındaki, Reşit Tümer’e ait koruma altındaki, Mehmet Âkif Ersoy’un çocukluğunun geçtiği 2 katlı, tescilli kagir ev, 2001 yılında yıkılmıştı. Olay, 12 yıl sonra fark edilince yerel basına yansımıştı. Bayramiç Belediye Başkanı CHP’li İsmail Sakin Tuncer, arşivlerde yaptıkları incelemede, 1 Mart 2001 tarihinde Aytimur Küçükler’in başkan olarak görev yaptığı dönemde Bayramiç Belediyesi olarak, evin yarısının yıkıldığı ve tehlike oluşturduğuna dair tutanak bulduklarını söyledi. Tuncer, durumun Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Ertan Korkmaz’a bildirildiğini, müdürün de belediyeye şifaen “Yıkın o zaman” talimatını verdiği belirtti. Tuncer, bu ilginç diyalogun bir gün sonrasında evin yerinde olmadığı fark edilince, belediyenin kurula bir yazı yazıp, evin yıkıldığını bildirdiğinin tutanaklardan anlaşıldığını açıkladı. Tuncer, 7 yıl önce kendisi başkan seçildikten sonra yıkılan ve uzun süreden bu yana otopark olarak kullanılan Mehmet Âkif Ersoy’un çocukluğunun geçtiği evin arsasını kamulaştırmak için harekete geçtiklerini söyledi, “Arsayı kamulaştırdıktan sonra üzerine evi yeniden yapacağız” dedi. Bayramiç Cumhuriyet Savcılığı, sit alanındaki evin izinsiz olarak yıkıldığı yönündeki haberler üzerine  soruşturma başlatarak, Bayramiç Belediyesi’nden bu süreçle ilgili belgeleri istedi. Evi yakan veya yakanlar tespit edilmesi halinde haklarında yasal işlem yapılacağı belirtildi.
DHA

710 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle